O firmie / About Us

ARTELUSA NA ŚWIECIE I W POLSCE

       Portugalska marka Artelusa została założona oczywiście w Portugalii w 1998 roku przez Manuelę Graça, zajmującą się badaniami, produkcją i wprowadzaniem do obrotu odpowiednich artykułów na rynek. Co ciekawe, rok 1998 był także rokiem portugalskiej prezydencji w Unii Europejskiej co dało firmie  mistrzowską szansą w przedstawieniu portugalskiego korka jako półproduktu do wyrobu różnych artykułów i jednocześnie identyfikowania go z Portugalią. Takimi produktami marki Artelusa, jak folder - organizer oraz długopis wykonanymi z portugalskiego korka byli obdarowani przedstawiciele krajów UE, USA oraz przedstawiciele międzynarodowej prasy.
W 2000 roku firma otrzymała zaproszenie do udziału i prezentacji wyrobów z naturalnego korka w pawilonie portugalskim na Expo w Hanowerze.
          Produkty firmy Italtempo z marką Artelusa są dystrybuowane również jako pamiątki do pałaców i zamków w Portugalii, do wielu ambasad, hoteli, banków i organizacji, takie jak Portugalska Federacja Piłkarska, portugalskie linie lotnicze TAP, Zgromadzenie Narodowe, Fundacja Gulbenkiana, prezydencja portugalska, rząd portugalski.
Od kilku lat mały zespół został wzmocniony przez Paolę Graça, która jest odpowiedzialna za promowanie marki Artelusa. Sprzedaż produktów marki Artelusa odbywa się od pewnego czasu również na rynku międzynarodowym. Dział eksportu rozwija się o przybywających klientów z USA, Kanady , Afryki Południowej, Ameryki Łacińskiej, Australii oraz Europy (Portugalia, Hiszpania, Francja, Szwajcaria, Wielka Brytania, Niemcy, Holandia, Dania, Mołdawia, Ukraina. Od 2014 roku marka Artelusa jest również obecna w Polsce za pośrednictwem firmy PORTPOL (www.portugalka.pl). Linia produktów została ponadto wprowadzona do sprzedaży w TAP - portugalskiej linii lotniczej.
Produkty marki Artelusa są bardzo zróżnicowane. Pasja do korka wzięła się od Manueli i Paoli Graça, Manuela I Paola Graça darzą korek szczególnym uczuciem, które doprowadziło do opracowania, stworzenia i rozwinięcia wyjątkowej kolekcji o nazwie ARTELUSA, przeznaczonej zarówno dla tutejszych jak i zagranicznych klientów.
         Dzięki współpracy z małymi, specjalistycznymi i bardzo kreatywnymi branżami , na zlecenie Fashion Office powstały najbardziej różnorodne produkty zaczynając od artykułów biurowych, stylowych torebek i portfeli, pasków, kapeluszy, aż po wyjątkowo piękne parasolki. Metody pracy i materiały użyte do produkcji są przeróżne: od wyrafinowanego papieru korkowego, przez delikatne i giętkie arkusze z których powstają portfele I kapelusze, po tzw. dziewiczy korek, w którym wciąż widoczna jest struktura szorstkiej kory korka.
Marka Artelusa, która przypisuje swój sukces głównie wysokiej jakości swojego surowca i portugalskim pracownikom, jest gotowa podjąć dalsze kroki w procesie internacjonalizacji produktu, udowadniając w ten sposób , iż nie osiadła na laurach. Produkty są ręcznie robione, mają bardzo ciekawy design i są przede wszystkim ekologiczne, co w dzisiejszych czasach cenimy sobie najbardziej.


                                                               www.Portugalka.pl

Korek – Kultura, natura, przyszłość

Ponadczasowe dziedzictwo

Historia korka jest nierozerwalnie związana z historią ludzkości.

Grecy, Rzymianie, Egipcjanie, Chińczycy, Babilończycy, Asyryjczycy, Fenicjanie I Persowie wszyscy odkryli potencjał kory z dębu korkowego (Quercus Suber L) I spożytkowali go do wytworzenia nieskończonej ilości przedmiotów codziennego użytku.

Na długo przed narodzinami Chrystusa, korek był używany przy wyrobie butów, boi i narzędzi połowowych – w dzisiejszych czasach jest używany jako wartościowy materiał w modzie i designie oraz stosowany przy produkcji sprzętu sportowego. W starożytnym Egipcie był on stosowany jako zatyczka do amfor – dziś chroni wyborne wina, szampany i piwa. Był on również wykorzystywany do ochrony celi klasztornych przed zimnem I wilgocią – w dzisiejszych czasach nadal izoluje nasze domy.

W XV I XVI wieku korek był używany w żaglowcach, na których portugalscy żeglarze przemieżali świat. W obecnych czasach zaś stosuje się go przy budowie statków kosmicznych , za pomocą któych poszukujemy życia pozaziemskiego.

 

Naturalny Talent

W społeczeństwie, które chce być bardziej przyjazne środowisku i przewidujące, korek jest jedynym surowcem który jest w 100 procentach naturalny, trwały i zdatny do recyclingu. Bogactwa jego zastosowań i właściwości do tej pory nie udało się odtworzyć za pomocą nowych technologii.

 

Natura

Rezerwat bioróżnorodności

Wyjątkowy i delikatny las dębów korkowych jest jednym z najbogatszych ekosystemów na świecie, zidentyfikowanym przez środowiskowe organizacje pozarządowe jako jeden z 35 światowych hotspotów BIORÓŻNORODNOŚCI, wśród cudów natury takich jak Andy , Borneo, Afryka czy Amazonia.

Mieszka w nim 160 gatunków ptaków, 24 gatunki gadów i płazów, 37 gatunków ssaków, wiele z nich poważnie zagrożonych. Na każde 1000m2 przypada 135 gatunków roślin, niektóre z nich posiadają właściwości aromatyczne, kulinarne i medyczne.

Jest to prawdziwy przykład konserwacji, być może zawdzięczanej  jedynie ekonomicznej, społecznej i środowiskowej wartości, którą przypisujemy korkowi.

 

Od korzeni po same liście

Dąb korkowy odgrywa niezastąpioną rolę w konserwacji gleby, a wartość ekonomiczna korka jest kluczowym bodźcem do utrzymywania i ekspansji lasów dębów korkowych.

W ciągu swojego cyklu życia, dąb korkowy wchłania składniki odżywcze z głębin ziemi, które potem oddaje glebie zrzucając liście. W ten sposób stymuluje produkcję substancji organicznych, które wytwarzają żyzną glebę, wzmaga zatrzymywanie wód deszczowych i uzupełnia wody gruntowe.

Te same liściaste korony drzew, które dają schronienie wielu gatunkom zwierząt, zmniejszają prędkość wiatru, chroniąc glebę przed erozją. Ponadto, dzięki izolacyjnym właściwościom korka, dąb korkowy chroni lasy przed pożarem.

 

Wiekowa witalność

Długowieczność i regeneracja są wyjątkowymi właściwościami dębu korkowego. Jest to szlachetne drzewo, które żyje średnio 200 lat, w ciągu których możliwe jest 15 – 18 zbiorów. Pierwsze zbiory korka – tzw. korka dziewiczego, ma miejsce gdy drzewo kończy 25 lat a obwód jego pnia przekracza 70cm, 1,30 metra nad ziemią. Kolejne zbiory odbywają się co 9 lat i nie zakłócają wzrostu drzewa. Produkcja korka nie niszczy drzew. Wręcz przeciwnie – po zbiorach, dąb przechodzi przez proces samo – regeneracji, niespotykany u żadnych innych gatunków leśnych.

 

Nic się nie zmarnuje – skorzystamy ze wszystkiego

Korek jest wyjątkowo eko-wydajny. Korek zebrany w dwóch pierwszych zbiorach, nie posiadający jeszcze właściwości zatyczki, jest używany w agregatach na budowie. Natomiast resztki pozostałe po przetwarzaniu zatyczek korkowych mogą być używane do produkcji innowacyjnych produktów o wysokiej wartości naukowej i technicznej, takich jak: absorbenty czy części silnikowe, są też stosowane w projektach kolejowych i lotniczych. Nawet zużyte zatyczki mogą być przetworzone i użyte do produkcji butów, sprzętu sportowego lub mogą być użyte w modzie i designie. Nie marnują się nawet najdrobniejsze cząstki pyłu korkowego!

 

Przyszłość – Misja: innowacyjność – awangarda przemysłowa

Modernizacja i jakość stały się filarami przemysłu korkowego. Inwestuje on w badania i rozwój i stosuje najbardziej zaawansowane technologie w różnych stadiach produkcji. Wdraża bardzo rygorystyczne systemy badania jakości: wszystkie produkty poddawane są testom laboratoryjnym, co poprawia również poziom pracy pracowników.

Przemysł korkowy wyznacza standardy jako nowoczesna, przewidywująca branża, zarówno w Portugalii jak i za granicą. Portugalia natomiast jest zarówno pionierem jak i liderem w ustawodawstwie, w kwesti ochrony lasów dębu korkowego.

 

Od konstrukcji do designu.

W inżynierii wodno–lądowej, właściwości termalne i akustyczne korka są wykorzystywane w budowie ścian i podłóg. Od podłogi po dach, w ścianach i oknach korek zapewnia komfort, jest trwały i nie wyzwala reakcji alergicznych. Jego zaletą jest również zwiększona wydajność elektryczna, co jest bardzo ważne w dzisiejszych czasach, gdzie społeczeństwo stara się być przyjazne środowisku. Dzięki swoim wyjątkowym właściwościom, korek bywa również używany w produkcji lekkiego betonu konstrukcyjnego oraz złącz kompensacyjnych do dróg, mostów, torów kolejowych i lotnisk.

 

Eco-design i korek

Niewielki wpływ na środowisko, wydajność energetyczna, jakość, trwałość i przydatność do wielokrotnego użytku to charakterystyczne cechy eco-designu, innowacyjnego, przyszłościowego trendu, który zyskuje coraz większą popularność i w którym korek wyróżnia się pod względem swojego nieograniczonego potencjału.

 

Energia

Używanie korka generuje energię. Pył korkowy jest stosowany w kogeneracji elektryczności, która przyczynia się do polepszenia wydajności energetycznej, w niektórych firmach aż o 60%. Lekkość i zdolność do izolacji akustycznej są również wykorzystywane w energii wiatrowej poprzez włączenie korka w skład łopat turbin. Jest on również stosowany w absorbentach do kontroli oleju oraz w organicznych lub węglowodorowych  rozpuszczalnikach w środowiskach przemysłowych, wodnych i drogowych.

 

W 100 procentach naturalny

W kontakcie z winem, zatyczka korkowa tworzy przeciwulteniające i antyrakotwórcze związki, które mogą obniżać ryzyko chorób zwyrodnieniowych i chorób serca. Mogą być również obecne, mimo iż niewidoczne, w produktach farmaceutycznych i kosmetycznych, dzięki reakcjom chemicznym z pewnym składnikiem korka. Zawiera się on również  w związkach chemicznych powstałych z odpadków z przemysłu korkowego, które zawierają się w szczepionkach mających na celu poprawienie funkcjonowania układu odpornościowego.

 

Właściwości

 • Wodoodporny,
 • Łatwy do czyszczenia,
 • Przeciwdeszczowy,
 • Hipoalergiczny,
 • Odporny na pleśń i zapachy,
 • Odstraszający komary,
 • Nieplamiący się,
 • Trwały,
 • Ognioodporny i opóźniający palenie się,
 • Materiał lekki, delikatny w dotyku,
 • Naturalny, odnawialny, stały , “zielony” surowiec.


Struktura i skład chemiczny korka

Kluczem do działania korka jest jego struktura komórkowa. Wnętrze korka składa się z małych komórek suberyny, kompleksu kwasów wypełnionego miksturą gazową, prawie taką samą jak powietrze. Każdy centymetr kwadratowy korka składa się średnio z 40 milionów komórek, 800 milionów komórek korka.

Skład chemiczny Korka:

 • suberyna (45%) - główny składnik ścian komórkowych, jest odpowiedzialna za elastyczność korka;
 • lignina (27%) - to składnik izolacyjny
 • cukry złożone (12%) - składniki ściany komórkowej, nadające teksturę korkowi
 • tanina (6%) - polifenolowy związek odpowiedzialny za kolor
 • Ceroid (5%) - hydrofobiczny związek, który zapewnia korkowi nierozpuszczalność.


Przewaga nad substytutami
(plastik, drewno, surowce syntetyczne):

 • Produkt naturalny,
 • Odnawialny,
 • nie zanieczyszczający , chroniący lasy: nie niszczy ich, promuje ich czyszczenie i utrzymywanie,
 • umożliwia zalesienie obszarów objętych ryzykiem pustynnienia,
 • chemicznie obojętny,
 • niezagrażający zdrowiu, palony nie wytwarza toksycznych gazów,
 • odporny na zużycie i rozdarcia – pozostaje niezmieniony mimo upływu czasu,
 • niższe przewodnictwo cieplne między produktami ognioodpornymi,


Tkanina Korkowa

Wytworzone z korka mieszanego lub naturalnego:

 • Korek mieszany: włókna produkowane z różnych poliuretanów korka
 • Korek naturalny: - włókna produkowane z  korka

Cięcie: odcinanie bardzo cieńkiej warstwy włókien korka by uzyskać korkową rolkę.

 • Laminowanie:Laminowanie cieńkiej warstwy tkaniny korkowej.Przygotowanie powierzchni:by wyczyścić, naprawić i kontrolować powierzchnię korka. Celem jest uzyskanie homogenicznej powierzchni
 • Obróbka powierzchni: pokrywanie powierzchni korkowej specjalnym roztworem, by uzyskać docelową, odporną powierzchnię.
 • Ostatnia kontrola:Korekta wyglądu korka, testowanie powierzchni na różne sposoby
 • Pakowanie

 

Farbowanie korka

Korek farbowany jest zazwyczaj za pomocą naturalnego pigmentu roślinnego. Niektóre farby (Czarna i Ciemno niebieska) nadal powstają z pigmentu i dwutlenku żelaza, w najbliższej przyszłości zostaną one jednak zastąpione pigmentem roślinnym.

Jak czyścić korek?

Korek jest jednym z najtrwalszych i najłatwiejszych do czyszczenia materiałów. Jedyne czego potrzeba to czysta ścierka, najlepiej bawełniana, lub zużyta szczoteczka do zębów oraz łagodne mydło lub roztwór do czyszczenia (umiarkowane PH). Następnie należy usunąć nadmiar płynu, osuszyć korek czystą ścierką i pozwolić mu wyschnąć w cieniu.

Wytrzymałość korka - jaki jest korek?

Materiał korkowy z którego są wykonywane nasze produkty jest wytwarzany przy użyciu specjalistycznych technologii,które czynią go miękkim i elastycznym, dzięki czemu jest odporny na pęknięcia. Podczas użytkowania zachowuje się podobnie do skóry naturalnej-powstają na nim delikatne zagniecenia. Jednakże w przeciwieństwie do niej jest odporny na odbarwienia, przebarwienia i przetarcia.

Jaki jest czas realizacji zamówienia?

Towar na stanie magazynowym: czas wysyłki wynosi 24-48h.
Czas realizacji zamówienia na towar, którego nie ma na stanie magazynowym wynosi od 15-30 dni roboczych (produkcja pod zamówienie).


Znal

Jest to stop cynku z aluminium lub z aluminium i miedzią. Jako dodatki stosuje się również mangan, magnez i tytan. Charakteryzuje go niestałość wymiarowa będąca wynikiem naturalnego starzenia. Nazwa jest skrótowcem utworzonym od symboli podstawowych składników: Zn (cynku) i Al (aluminium).

Przeznaczony jest do wykonywania precyzyjnych odlewów i do obróbki plastycznej, np. do produkcji gaźników samochodowych i motocyklowych (główne zastosowanie), części do mebli (zawiasy, uchwyty), panewek łożysk ślizgowych, elementów armatury i innych.